October 5, 2015

Homework Help: Pre-Algebra

Posted by Joel on Monday, January 24, 2011 at 6:22pm.

If 4 liters of motor oil cost $3.88, what is the price for 1 liter? I'm supposed yo set up proportions. This is how I set it up:

$3.88/4 liters 1 liter/p
p= the price for 1 liter

Please tell me if I set it up right and how to solve.

Answer this Question

First Name:
School Subject:

Related Questions

More Related Questions