Tuesday
March 28, 2017

Post a New Question

Posted by on .

If 4 liters of motor oil cost $3.88, what is the price for 1 liter? I'm supposed yo set up proportions. This is how I set it up:

$3.88/4 liters • 1 liter/p
p= the price for 1 liter

Please tell me if I set it up right and how to solve.

  • Pre-Algebra - ,

    You're close. But you need the price as the numerator and the gallons as the denominator.

    3.88/4 = p/1

    Cross multiply.

    4p = 3.88
    p = 3.88 / 4
    p = ?

  • Pre-Algebra - ,

    Thank you, Ms. Sue!

Answer This Question

First Name:
School Subject:
Answer:

Related Questions

More Related Questions

Post a New Question