Post a New Question

physics

posted by on .

B. You can get 28 oz of spicy pretzels for $4.40, or you can get 16 oz of regular pretzels for $2.30.

1. Which is a better deal? Explain your reasoning.

2. How much would 16 oz of the spicy pretzels cost, assuming the same price per ounce?

  • consumer math - ,

    The better deal is the lower price per ounce, assuming you enjoy eating regular ones. You get the ratio by dividing price by weight.

    1. In this case the smaller package is a better deal. Calculate and compare the numbers yourself.

    2. Get the price per weight from the large size and multiply it by 16 oz.
    You will get about $2.51

Answer This Question

First Name:
School Subject:
Answer:

Related Questions

More Related Questions

Post a New Question