Wednesday
March 4, 2015

Homework Help: math

Posted by Anonymous on Wednesday, January 19, 2011 at 2:36pm.

ee ann wants to mix tea with 2 Cents per oz with 100oz of tea worth 5 cents per oz to make a mixture worth 3 cents per oz. how much 2 cent tea should be used?

Answer this Question

First Name:
School Subject:
Answer:

Related Questions

Math Word Problem - Need a formula for this math problem. Help!? Relinda owns a ...
Math - i need to know exactly the formula of how to do these types of problems ...
maths - A box of 12 table costs 21 cents.The same brand is packaged in bottles ...
Math-- Please check - A package of 16 tea bags costs $2.29. Find the unit price ...
algebra - How many kg of tea leaf costing $20 per kg ,must be mixed with 24 kg ...
Alg I - One type of decorative ribbon regularly costs $3.59 per yard. When the ...
math - A candy dealer makes up a mixture of 3 parts of candy costing him 60 ...
algebra - A trader buys tea for $1200 and sells it for $1550. Per sack of tea he...
algebra - A trader buys tea for $1200 and sells it for $1550. Per sack of tea he...
math - The manager of a tea shop mixes two types of teas to make a specialty ...

Members