Thursday
April 24, 2014

Homework Help: math

Posted by Anonymous on Wednesday, January 19, 2011 at 2:36pm.

ee ann wants to mix tea with 2 Cents per oz with 100oz of tea worth 5 cents per oz to make a mixture worth 3 cents per oz. how much 2 cent tea should be used?

Answer this Question

First Name:
School Subject:
Answer:

Related Questions

Math - A 6-pack of 4oz containers of yogaurt costs 2.99. what is the unit price ...
Math- Best Buy - In comparing prices of canned peaches, Darren finds that a 10-...
math 156 - a 6 pack of 4 oz. containers of yogurtc cost $3.60. what is the unit ...
Math - i need to know exactly the formula of how to do these types of problems ...
HELP non linear equations - A company mixes peanuts, cashews, and almonds to ...
statistics - sing the proper average, find the average number of grams of fat ...
math - Purple gel is$ 4.86 for 18 oz green gel is 3 cents more per oz how much ...
Math - Find the unit price and tell which is the better buy: A 64 oz. bottle of ...
Alg I - One type of decorative ribbon regularly costs $3.59 per yard. When the ...
unit rate - the unit price of an item at a grocery store is a familiar example ...

Search
Members