Saturday
December 20, 2014

Homework Help: Algebra

Posted by Robert on Friday, January 14, 2011 at 12:46am.

How many pounds of apples costing .64 per pound must be added to 30 pounds of apples costing .49 per pound to create a mixture that would cost .58 per pround

Answer this Question

First Name:
School Subject:
Answer:

Related Questions

algebra - Mixture Problems Template Price Problems Copy the problem from the ...
Elementary Algebra - The manager of a farmer's market has 500lb of grain that ...
college algebra - A store sells cashews for $5.00 per pound and peanuts for $1....
math - A michigan orchard made 11,491lb of taffy apples with approximately 1lb ...
math - A Michigan orchard made 22,331 lb of taffy apples with approximately 1 lb...
algebra - walnuts that sell for $3 a pound and macadamia nuts that sell for $4 ...
math - An Orchard made 14,757 lb of taffy apples with approximately 1 lb of ...
algebra - A Michigan orchard made 14,757lb of taffy apples wih aproximately 1 lb...
gg - you need 50 pounds of two commodities costing $1.25 and $1.26 per pound,...
Algebra II - Bolivian coffee sells for $4.59 per pound, and Columbian coffee ...

Search
Members