Friday
March 24, 2017

Post a New Question

Posted by on .

How do I work this math prob. I always have a B and would like to bring it up. Caan you PLEASE help me with this prob. on unit rates "$2 for 5 cans of tomato soup"

  • Math - ,

    2.00/5 = .40

    Is this what you need?

  • Math - ,

    To find the unit rate:

    Divide $2.00 by 5.

    2 / 5 = $0.40 per can

Answer This Question

First Name:
School Subject:
Answer:

Related Questions

More Related Questions

Post a New Question