Monday
July 28, 2014

Homework Help: 11th grade

Posted by Ron on Tuesday, December 14, 2010 at 9:50pm.

In this word problem, i really need help and advice on how to solve this. What should i be doing to answer this question?

Candy is being sold in two sizes. The original sizes uses a container of radius 2inces and will be sold for $4.99. A coworker suggests doubling the sizes to radius of 4inches and prices for the second size package. The cost of foil is $.015/inches squared. The cost of chocolate is $.02/inches squared. Cost of candy to fill the container is $.03/inches squared. All of the candy is sold to make atleast 50% profit
Explain if this is a good idea or not?

Thankyou!

Answer this Question

First Name:
School Subject:
Answer:

Related Questions

simple interest - What is the amount after 1 year on $315 invested at 7%, if ...
Math - i need to know exactly the formula of how to do these types of problems ...
Human Service - I am still trying to understand this question. I need to ...
11th grade math - Below is a set of at least two related math/science "words" ...
Question - I'M CURIOS SO DON'T JUST JUDGE ME AND BE RUDE i'M REALLY CURIOUS AND...
5th grade algebra word problem - Ron made cookies for the fair. His sister made ...
General- In need of advice - I am in need of blatant advice. I believe certain ...
Grade 11th Maths - (Second time posting this problem)This problem is related to ...
Grade 11th Maths - (Second Time posting this problem)This problem is related to ...
percentages/word problem - The Sweet Candy Shop buys 600 pounds of chocolate ...

Search
Members