Monday
November 24, 2014

Homework Help: Business Math

Posted by Jessica on Friday, December 10, 2010 at 12:15pm.

Every week, a grocery store buys 30 gallons of milk at a cost of $1.58 per gallon. The store owner anticipates a 15% spilage rate. To achieve a 20% markup based on cost, what should be the selling price per gallon? Round to nearest cent.

Answer this Question

First Name:
School Subject:
Answer:

Related Questions

business math - everweek a store buys 30 gallons of milk at a cost of $1.58 per ...
math - if a grocery store buys 30 gallons of milk at a cost of $1.58 per gallon...
math - if a grocery store buys 30 gallons of milk at a cost of $1.58 per gallon...
math - A grocery store buys 30 gallons of milk at a cost of $1.58 per gallon. ...
business math - A store buys 30 gallons of milk at $1.58 per gallon. To achieve ...
Algebra - A convenience store owner needs to set the regular price for one ...
math - A grocery store has a gallon of milk for $2.30. They also have a 4 litter...
Algebra - A business owner opens one store in town A. The equation p(x)=10,000(1...
math - Artie and Billy shop at the same grocery store between 5 and 6 in the ...
math - at a local grocery store, the bananas they receive are transported ...

Search
Members