Tuesday
March 3, 2015

Homework Help: College algebra

Posted by Lee on Monday, December 6, 2010 at 7:17pm.

a company finds it can produce 15 heaters for $4300, while producing 20 heaters costs $5500. Express y, as a linear function of the number of heaters, y. Determine the cost to produce 30 heaters.

y = _________

Cost to produce 30 heaters $_________

Help I'm not sure how to solve this problem. Thank you

Answer this Question

First Name:
School Subject:
Answer:

Related Questions

math - a company finds it can produce 5 heaters for $1750, while producing 10 ...
algebra - Cupcakes cost $1.50 each to produce with fixed cost of $50. a) Express...
Quantitative analysis - If we produce 350 units of output, the total cost is $11...
algebra - Cupcakes cost $1.50 each to produce with fixed cost of $50. Express ...
A2 Chemistry - This question is about the unnecessary production of carbon ...
Science - Knowing about covection currents, how do heaters warm the whole house...
Calculus - A company manufactures widgets. The daily marginal cost to produce x ...
Geometry - Marty's Tee Shirt & Jacket Company is to produce a new line of ...
pre calculus - if the cost to to produce 100 cups of coffee is 11.02, while the ...
Algebra - The RideEm Bicycles factory can produce 140 bicycles in a day at a ...

Members