Post a New Question

math

posted by on .

At a Amusement PArk you can buy tickets for 12 rides for $15. At that rate, how many tickets would you be able to buy for $22.50?

  • math - ,

    At $15 for 12 tickets, each ticket costs:

    15/12 = $1.25

    22.50 / 1.25 = ?

  • math - ,

    Thank you soooo much!!

  • math - ,

    You're very welcome.

Answer This Question

First Name:
School Subject:
Answer:

Related Questions

More Related Questions

Post a New Question