Sunday
April 20, 2014

Homework Help: 8th grade math

Posted by Anonymous on Monday, November 29, 2010 at 10:41pm.

Julianne plans to take advantage of the after Thanksgiving sale to purchase the portable DVD player she wants. She finds it on sale at two different stores at the local mall. J-Mart advertises the DVD player for $48.00, while Better Buy has the same model on sale for 20% off the original price, plus their ad includes a $5 off coupon. If the original price for the portable DVD player at each store is $69.99, at which store will Julianne pay the least amount of money to purchase it during the after Thanksgiving sale?




--------------------------------------------------------------------------------




At J-Mart a portable DVD player carrying case and set of headphones regularly sell for $34.99 and $29.99, respectively. Julianne notices that the carrying case has been drastically reduced. It is on sale for 70% off, and the price of the headphones has been reduced to $18.99 during the after Thanksgiving sale. Based on this information and the previous problem, what is the total combined percent of savings for all three items, if Julianne decides to purchase the portable DVD player, headphones and carrying case from J-Mart during the after Thanksgiving sale? Express your answer to the nearest whole percent.

Answer this Question

First Name:
School Subject:
Answer:

Related Questions

Economics - You are the manager of a firm that sells CD players and DVD players...
economics - company A plans to purchase a packaging machine worth 5 million to ...
MATH - In a drawing for a DVD player, there are 100 tickets in a box. Five of ...
algebra - A retailer of DVD players knows that at a price of q dollars per ...
Algebra word problem - A retailer of DVD players knows that at a price of q ...
8th grade Algebra - In a drawing for a dvd player, there are 100 tickets in a ...
4th grade math - Marcia collected a number of used DVDs for teh sale. There were...
math - how would you find the sale price of an item if it originally cost $16.95...
7th grade math Ms. Sue last two questions thanks - 15. In Store A, a book that ...
math: problem solving - During a storewide sale, a TV which usually sells for $...

Search
Members