Saturday
April 18, 2015

Homework Help: math

Posted by David on Tuesday, November 16, 2010 at 10:42pm.

While on his way to school, Norman saw that the cost of gasoline was $2.50 per
gallon. Write a direct variation equation to describe the cost y of x gallons of gas.
Then graph.

Answer this Question

First Name:
School Subject:
Answer:

Related Questions

Math Help!! - When the owner of a gas station sets the price of 1 gallon of ...
Math Help!! - When the owner of a gas station sets the price of 1 gallon of ...
math - A student uses approximately 40 to 45 gallons of gasoline per month. The ...
math - An employee at a marketing firm A student uses approximately 40 to 45 ...
math 116 Help Please - 1. Suppose you are at the gas station filling your tank ...
math - . Darya's car averages 36 miles per gallon. How many gallons of gas will ...
Adv. Math - In January, gasoline cost $1.05 per gallon. In July, gasoline cost $...
math - I bought 16.8 gallons of gas at a cost of $61.47. Estimate the unit price...
math - a gas station charges $2.19 per gallon of gas. use function notation to ...
math - Write a proportion that is equivalent to the statement: If 3 gallons of ...

Members