Post a New Question

math

posted by on .

An 8 ounce bottle of hairspray costs $3.66. Find the unit price in cents per ounce.
would it be 0.4575 or 45.75 cents per ounce?

  • math - ,

    Since we don't have fractions of a penny, we need to round the answer to the nearest cent.

    $0.46 or 46 cents per ounce

Answer This Question

First Name:
School Subject:
Answer:

Related Questions

More Related Questions

Post a New Question