Tuesday
July 7, 2015

Homework Help: math

Posted by m on Thursday, November 4, 2010 at 3:34pm.

A 6 pack of 4oz. containers of yogurt costs $2.99. What is the unit price in cents per ounce? Round to the nearest hundredth of a cent.

I multiplied 6x4=24 then did 2.99/24=.1245833 then since needed to round to the nearest hundredth of a cent I came up with 0.1246 is this right?

Answer this Question

First Name:
School Subject:
Answer:

Related Questions

More Related Questions

Members