Post a New Question

Math

posted by on .

Ferroza can buy a 24 ounce bag of ferret food for 1.19 or she can buy a 36 ounce bag for 2.89. which is the better deal?

  • Math - ,

    Assuming that the two packaging contain the same food, then

    24oz bag costs 1.19/24 = 0.05 /oz
    36oz bag costs 2.89/36 = 0.08 / oz

    So bigger packaging does not have to be cheaper.

    In the supermarket, this is what I would do:
    24oz costs 1.19
    36oz is 50% more, 50% more of 1.19 is about 1.80 (< 2.89), so the unit price of the 36oz bag costs more.

  • Math - ,

    Idk help!!

Answer This Question

First Name:
School Subject:
Answer:

Related Questions

More Related Questions

Post a New Question