Friday
October 31, 2014

Homework Help: Math

Posted by Brooke on Tuesday, October 19, 2010 at 7:42pm.

Ferroza can buy a 24 ounce bag of ferret food for 1.19 or she can buy a 36 ounce bag for 2.89. which is the better deal?

Answer this Question

First Name:
School Subject:
Answer:

Related Questions

Algebra 1 - Ferroza Can Buy A 24-Ounce Bag Of Ferret Food For $1.19, Or She Can ...
math - a grocery store sells a 7 ounce bag of rasins for $1.10 and a 9 ounce bag...
8th grade math - A 20 ounce bag of popcorn costs $2.80 at the movie theater, if ...
Math - How do you solve this: A 20-ounce bag of popcorn costs $2,80. If the unit...
math - a 20-ounce bag of popcorn costs $2.80. if the unit price stays the same, ...
math - one more Brand A: 6 ounce can for $1.20 Brand B: 7 ounce can for $1....
statistics - The actual amount of potato chips that a filling machine puts into ...
calc - Nutrition Ruff, Inc. makes dog food out of chicken and grain. Chicken has...
Chemistry - On a 10.5 ounce bag of potato chips, the manufacturer states that ...
5th grade - Describe how proportions could be used to compare two products: If a...

Search
Members