Friday
September 4, 2015

Homework Help: Math - average rate problems(check + help)

Posted by Anonymous on Saturday, October 16, 2010 at 9:27am.

The total cost, c, in dollars of operating a factory that produces kitchen utensils is C(x)=0.5x^2+40x+8000, where x is the number of items produced in thousands.
a)Determine the marginal cost of producing 5000itmes and compare this with the actual cost of producing the 5001st item.
Ans: C'(5)= 5+40=45 and the comparison is C(5.001)-c(5)=-.045

b) The average cost is found by dividing the total cost by the number of items produced. Determine the average cost of producing 5000items.
Ans: avg cost = total cost/5000
=$1.64

c)Determine the rate of change of the average cost of producing 5000 items. Interpret this value.
Ans: i tried to finding the derivative of the avg cost but i don't get the required ans -0.32

Answer this Question

First Name:
School Subject:
Answer:

Related Questions

More Related Questions

Members