Thursday
October 23, 2014

Homework Help: maths

Posted by pakeech on Friday, October 8, 2010 at 1:52pm.

parents donated fudge for the fund raiser for your classroom. 40 pounds of chocolate fudge sold for $2.15 per pound and vanilla fudge sold for $1.90 per pound. your class made $158.20.
how many pounds of fudge were sold?

Answer this Question

First Name:
School Subject:
Answer:

Related Questions

6 grade math - Parents donated fudge for the Christmas fund raiser for your ...
Math - Parents donated fudge for the Christmas fund raiser for your classroom.40...
math - At Andrews sweet shop almond fudge costs $5.23 per pound, and vanilla ...
math - jessica made 8/3 pounds of fudge. she gives 3/4 pound of fudge to will. ...
math - Phillip made fudge that filled a 20-cm by 21-cm by 3-cm pan. a)what is ...
math - a candy sells chocolate fudge for $4.50 for the first pound and $2.50 for...
math - Brittany is making trays of fudge. her recipe calls for 2/3 cup of ...
math - The Sweet Candy Shop buys 600 pounds of chocolate covered strawberries at...
percentages/word problem - The Sweet Candy Shop buys 600 pounds of chocolate ...
Algebra II - Bolivian coffee sells for $4.59 per pound, and Columbian coffee ...

Search
Members