Wednesday
October 22, 2014

Homework Help: Intermediate Algebra (Math)

Posted by Lyri on Wednesday, October 6, 2010 at 11:01pm.

Mixed nuts. Oh Nuts! sells pistachio kernels for $6.50 per pound and almonds for $8.00 per pound. How much of each type should be used to make a 50-lb mixture that sells for $7.40 per pound?
So far I have, this:
6.50x + 8 (50 - x) = 7.40 (50)
6.50x + 400 - 8x = 370
-1.50x + 400 = 370
-1.50x = 30
x = 30/=1.50
x = 30 pounds of pistachios

so

50 - x = 50 - 30 = 20 pounds of almonds.

Can anyone help to let me know if I got his correct or not or please tell me where I went wrong. Math is not one of my strongest subjects and any help would be great.... Thanks in advance........

Answer this Question

First Name:
School Subject:
Answer:

Related Questions

Algebra - Mixed nuts. Oh Nuts! sells pistachio kernels for $6.50 per pound and ...
intermediate algebra - Oh Nuts! sells pistachio kernels for $6.50 per pound and ...
Intermediate Algebra(Math) - Mixed nuts. Oh Nuts! sells pistachio kernels for $6...
Algebra - The Nutty Professor sells cashews for $6.75 per pound and Brazil nuts ...
Algebra - Here's my question: Deep Thought Granola is 25% nuts and dried fruit. ...
algebra - walnuts that sell for $3 a pound and macadamia nuts that sell for $4 ...
Math - Algebra (Dry Mix) - A candy store sells almonds for $18 per kilogram and ...
Math Word Problem - Tristen mixes nuts that cost $2.00 per pond with nuts that ...
Math - A grocery store wants to make a mixture of nuts consisting of cashews and...
algebra - how many pounds of cashew nuts that sell for 2.00 a pund should be ...

Search
Members