October 5, 2015

Homework Help: Algebra 2

Posted by Chrissy on Tuesday, September 28, 2010 at 10:12pm.

How would I put this word problem into a system of equations (three equations)? Once its in equation form I can easily solve it...

A natural food store makes its own brand of trail mix out of dried apples, raisins, and peanuts. One pound of the mixture costs $3.18. It contains twice as much peanuts by weight of apples. One pound of dried apples costs $4.48, a pound of raisins $2.40, and a pound of peanuts $3.44. How many ounces of each ingredient are contained in 1 pound of the trail mix?

Answer this Question

First Name:
School Subject:

Related Questions

More Related Questions