Thursday
July 31, 2014

Homework Help: college algebra

Posted by lee on Tuesday, September 28, 2010 at 9:30pm.

Peaches are $2.00 per pound and mangos are #4.00 per pound. I bought a total of 10 pounds of fruit for $27.00 How many pounds of each did i get?

Answer this Question

First Name:
School Subject:
Answer:

Related Questions

algebra - Mixture Problems Template Price Problems Copy the problem from the ...
algebra - walnuts that sell for $3 a pound and macadamia nuts that sell for $4 ...
Algebra II - Bolivian coffee sells for $4.59 per pound, and Columbian coffee ...
algebra - The manager of a bulk foods establishment sells a trail mix for $6 per...
Math - A manager bought 12 pounds of peanuts for $30. He wants to mix $5 per ...
math - Walnuts sell for $10 per pound and pecans for $18 per pound. How much of ...
Math Word Problem - Tristen mixes nuts that cost $2.00 per pond with nuts that ...
Algebra - How many pounds of apples costing .64 per pound must be added to 30 ...
math - Ivan bought 4.6 pounds of beef at the market for total of $36.57. He ...
algebra - Mr. Miller says, Plan on a quarter pound of hamburger per person." ...

Search
Members