Post a New Question

4th grade

posted by on .

I spent $40.00 on a sweater and a shirt. The sweater cost $12.00 more than the shirt. How do I figure this out. I thought the answer was $28.00 but that is not right

  • 4th grade - ,

    40 - 12 = 28

    28/2 = $14 cost of shirt

    14 + 12 = $26 cost of sweater

  • 4th grade - ,

    x + y = 40
    x = y + 12
    Use substitution to plug the second equation into the first.
    y + y + 12 = 40
    2y + 12 = 40
    2y = 28
    y= 14
    Plug y = 14 back into either top equation, x = 26

  • 4th grade - ,

    two eqtns....X+12=Y;AND X+Y=40......fromX+12=y thenX+X+12=40;2X+12=40 THEREFORE X=14....IF X=14 AND X+Y=40,THEN Y=26ANS...26DOLLARS FOR SWEATER.

Answer This Question

First Name:
School Subject:
Answer:

Related Questions

More Related Questions

Post a New Question