Wednesday
April 23, 2014

Homework Help: Chemistry, Algebra

Posted by HELP!!! on Sunday, September 26, 2010 at 8:43pm.

A baker uses dried skim milk that contains 3.0% moisture and costs $1.16 per lb, which on a moisture free basis would be $1.20 per lb. If liquid skim milk containing 90.5% water costs $1.60 per gallon (8.64 lbs), what would be the comparative cost of 1lb. dry solids from the liquid milk?

Answer this Question

First Name:
School Subject:
Answer:

Related Questions

engineering - the pringles manufacturing company tells you that they are ...
chemistry - Please help me through this problem... A 0.5117 gram fertilizer ...
math help - Pat recorded the weights of the first ten fish she caught and ...
algebra - The coffee counter charges $9.00 per pound for Kenyan French Roast ...
Algebra - A grocer mixes 5 lb of egg noodles costing $ .80/lb with 2 lb of ...
algerbra - the modern grocery has cashews that sell for $4.75 per lb. and ...
median help - Pat recorded the weights of the first ten fish she caught and ...
math - The owner of a candy store want to sell, for $6 per lb, a mixture of ...
math - a company bought 50lb of kona beans at $34.95 per lb. and plans to mix ...
Math - 1. A box of crackers has 24 grams of fat. the box contain 8 servings. ...

Search
Members