Monday
April 21, 2014

Homework Help: math

Posted by Sarah on Thursday, September 16, 2010 at 11:09pm.

You figure that you will buy property many times and you endeavor to work out a formula that will tell you the price of the land and the price of the buildings any time.
So suppose the price for the land and buildings combined is S (for "sum") and the land costs D (for "difference") more than the buildings.

Then the price of the buildings is ___ dollars and the price of the land is ____ dollars.

How would i create formulas for this in terms of S and D?

Answer this Question

First Name:
School Subject:
Answer:

Related Questions

Math help - You buy clothing at a sale. You buy sneakers at 2/3 of their ...
math - The ratio of the sales price of a jacket to the original price is 3:4. ...
Discrete Mathematics - When a theater charges $50 per ticket, a sold-out crowd ...
math - A. Mandy buy a sweater that is on sale for 20% less than the original ...
nath - The formula, Total price=Unit price x Number of units, is used to find ...
math - Four brands of soap are available in a local store. Compute the unit ...
ALGEBRA-Help please - Mrs. Scott decided that she would spend no more than $120 ...
Math - Tropical Pools sells an aboveground model for p dllars each. The monthly ...
Math - Find the unit price and tell which is the better buy: Buy one 10 pack of ...
Math - The price of a brick today is 49cents. This is 3 cents less than 4 times ...

Search
Members