Friday
April 18, 2014

Homework Help: 9th grade math

Posted by Giorgio on Monday, September 13, 2010 at 8:12pm.

if a man mixes 12 lbs. of peanuts thats $1.25 a lbs. with a pound of cashews at $1.80 a lbs. how many pounds of cashew do you need to make a $1.50 a lbs. mixture
explain in words and numbers

Answer this Question

First Name:
School Subject:
Answer:

Related Questions

Math Word Problem - Cashews sell for $4.00 per pound and peanuts for $1.50 per ...
math - A fitness company surveyed the weights of its 90 costumers. Assume that ...
math - A fitness company surveyed the weights of its 90 costumers. Assume that ...
Math - A manager bought 12 pounds of peanuts for $30. He wants to mix $5 per ...
Math - Todd's wieght went from 220 lbs to 190 lbs and Cassidy's wighte went from...
finitemath - a store sells cashews for $5.00 per pound and peanuts for $1.50 per...
Algebra - The Nutty Professor sells cashews for $6.75 per pound and Brazil nuts ...
Math - Peanuts sell for $3.00 per pound. Cashews sell for $6.00 per pound. How ...
algebra - I have beans that sell for $9 per pound and $12 per pound, they need ...
algebra - Mixture Problems Template Price Problems Copy the problem from the ...

Search
Members