Saturday
April 19, 2014

Homework Help: algebra 2

Posted by yukary on Sunday, September 5, 2010 at 10:34pm.

how to write this equation $45.00 is the total amount of money that i have to split. i need to buy meat one coast is 1.80 a pound and the other 1.00 per poung how can i write this equation to get the answer?

Answer this Question

First Name:
School Subject:
Answer:

Related Questions

FCCOLLEGE - Rashida has a monthly income of $200.which sheallocates between two...
math - Michel wants to buy his mother handmade chocolates for Mothers Day. He ...
math - Apples sell for $1.29 a pound, and there is an average of 3 apples per ...
Math Word Problem - Tristen mixes nuts that cost $2.00 per pond with nuts that ...
Math help. - 1. Write the fraction five-sixths as a percent. Round to the ...
Math - I need help with this problem. La'Tasha's band needs money to go to a ...
algebra (word problem) - you are in charge of bringing snacks to a picnic. you ...
Math - Ricardo spends $3.50 for lunch each day. Write and solve an equation to ...
math - Jackie goes to the store to buy some meat. The meat costs $5.80/kg. How ...
Pre algebra - What kind of equation would I need for the total weekly cost if a ...

Search
Members