Post a New Question

mat115

posted by .

A pack of 250 key blanks costs $23.50. What is the unit price?
I know that this is .094 but I am having trouble with the remaining 2 parts.

If each cut key costs a customer $1.75, and it takes 2 minutes for Darren to cut a key, how much does Darren make per hour?

If Darren, as the business owner, pays himself $800 per week, how much profit (or loss) is the store making when he cuts all the keys (and not the employees, who are paid at a lower rate)?

  • mat115 -

    Part 2:
    $1.75 - 0.094 = $1.656

    1.656 * 30 = $49.68 per hour, assuming he works steadily for the hour

    Part 3: Can't be determined because we don't know how many keys he cuts nor the number of hours he works in a week.

Answer This Question

First Name:
School Subject:
Answer:

Related Questions

More Related Questions

Post a New Question