Monday
August 3, 2015

Homework Help: mat115

Posted by Gina on Saturday, August 28, 2010 at 5:04pm.

A pack of 250 key blanks costs $23.50. What is the unit price?
I know that this is .094 but I am having trouble with the remaining 2 parts.

If each cut key costs a customer $1.75, and it takes 2 minutes for Darren to cut a key, how much does Darren make per hour?

If Darren, as the business owner, pays himself $800 per week, how much profit (or loss) is the store making when he cuts all the keys (and not the employees, who are paid at a lower rate)?

Answer this Question

First Name:
School Subject:
Answer:

Related Questions

More Related Questions

Members