Post a New Question

math

posted by on .

if 8 gallons of gasoline cost 11.20 how much would 10 gallons cost

  • math - ,

    to solve this, you have to find how much one gallon is.
    So you divide 11.20/8 gallons=1.40 per gallon

    then you take that number and multiply to 10 gallons

    1.40*10=$14

  • math - ,

    If 8 gallons of gasoline cost $11.20 how much would 10 gallons cost

Answer This Question

First Name:
School Subject:
Answer:

Related Questions

More Related Questions

Post a New Question