Friday
November 21, 2014

Homework Help: wossmaan

Posted by montrell willaims on Thursday, June 17, 2010 at 12:17pm.

the nuttyy shoppe has 10 kg of mixed pecans and cashews which sell for $8.40 per kilograms.cashews alone sell for $8 per kilogram,and pecans sell for $9 per kilogram.how many kilograms of pecans are there in the mix?

Answer this Question

First Name:
School Subject:
Answer:

Related Questions

Math - A grocery store wants to make a mixture of nuts consisting of cashews and...
MATH - CASHEWS $8.00 PER KILOGRAM AND PECANS $9.00 PER KILOGRAM, HOW MANY ...
Math Word Problem - Cashews sell for $4.00 per pound and peanuts for $1.50 per ...
math - A candy store currently sells almonds for $8.50 per kilogram and peanuts ...
Math - A candy store currently sells almonds for $8.50 per kilogram and peanuts ...
math - A man sells a nut mixture consisting of 1/3 pecans and 2/3 cashews. ...
Algebra - A grocer mixes together some cashews costing 8$ per kilogram with some...
MATH (Algebra) - All-mixed-up nut shop sells mix consisting of cashews and ...
algerbra - the modern grocery has cashews that sell for $4.75 per lb. and ...
Math - Peanuts sell for $3.00 per pound. Cashews sell for $6.00 per pound. How ...

Search
Members