Post a New Question

algebra

posted by .

the cost of 3 makers and 2 pencils is $1.80. The cost of 4 markers and 6 pencils is $2.90. What is the cost of each item?

  • algebra -

    The cost of 3 markers and 2 pencils is $1.80, which is $.36 cent each, and The cost of 4 markers and 6 pencils is $2.90 which is $.29 cent each.

  • algebra -

    3m+2p=1.8 (qeuation A)
    4m+6p=2.9 (equation B)
    "equation A" times "3":
    9m+6p=5.4 (equation A')
    "equation A'" - "equation B":
    5m=2.5
    [m=0.5]
    substitude "m=0.5" into "equation A":
    3(0.5)+2p=1.8
    1.5+2p=1.8
    2p=0.3
    [p=0.15]

Answer This Question

First Name:
School Subject:
Answer:

Related Questions

More Related Questions

Post a New Question