Saturday
March 25, 2017

Post a New Question

Posted by on .

Jim paid $3.99 for a 14-ounce bag of cookies. What was the unit cost per pound?

  • consumer math please i need help if there is any one in home school in 9th grade give me a call - ,

    Guy paid $3.59 for a 10-ounce bag of cookies. What was the
    unit cost per pound?

  • consumer math - ,

    $3.99/(7/8 lb) = $4.56 per lb for the 14 oz bag

    $3.59/(5/8 lb) = $5.74/lb for the 10 oz bag.

  • consumer math - ,

    Peaches,

    Please make sure you NEVER post personal information online ... on any websites. Not your email address, not your phone number, not your school's name, not anything. It's not safe.

    =)

Answer This Question

First Name:
School Subject:
Answer:

Related Questions

More Related Questions

Post a New Question