Monday
September 1, 2014

Homework Help: Algebra

Posted by TinaG on Monday, May 24, 2010 at 9:48pm.

Two kinds of nuts,
one cost $5.00 per kilogram
another cost $5.40 per kilogram.
How many kilograms of each type of nut should be mixed in order to have 40 kg of a mixture worth $5.25 per kilogram?

Answer this Question

First Name:
School Subject:
Answer:

Related Questions

Algebra - Two varieties of herbal tea, one cost $4.00 per kilogram other cost $5...
math - A candy store currently sells almonds for $8.50 per kilogram and peanuts ...
Math - A candy store currently sells almonds for $8.50 per kilogram and peanuts ...
Math - Algebra (Dry Mix) - A candy store sells almonds for $18 per kilogram and ...
MATH - CASHEWS $8.00 PER KILOGRAM AND PECANS $9.00 PER KILOGRAM, HOW MANY ...
Algebra - A grocer mixes together some cashews costing 8$ per kilogram with some...
finite math - Candy costing 1.25 per kilogram was mixed with candy costing 1.65...
Math Word Problem - Tristen mixes nuts that cost $2.00 per pond with nuts that ...
Algebra - A store mixes Kenyan coffee worth $11 per kilogram and Turkish coffee ...
algebra - A store mixes kenyan coffee worht $12 per kilogram and turkish coffee ...

Search
Members