Tuesday
October 21, 2014

Homework Help: Algebra

Posted by TinaG on Monday, May 24, 2010 at 9:44pm.

Two varieties of herbal tea,
one cost $4.00 per kilogram
other cost $5.00 per kilogram.
How many kilograms of each type are needed to make 20kg of a blend worth $4.60 per kilogram?

Answer this Question

First Name:
School Subject:
Answer:

Related Questions

Algebra - Two kinds of nuts, one cost $5.00 per kilogram another cost $5.40 per ...
MATH - CASHEWS $8.00 PER KILOGRAM AND PECANS $9.00 PER KILOGRAM, HOW MANY ...
math - A candy store currently sells almonds for $8.50 per kilogram and peanuts ...
Math - A candy store currently sells almonds for $8.50 per kilogram and peanuts ...
algebra - A store mixes kenyan coffee worht $12 per kilogram and turkish coffee ...
Algebra - A store mixes Kenyan coffee worth $11 per kilogram and Turkish coffee ...
algebra - A store mixes Brazilian coffee worth $11 per kilogram and Venezuelan ...
Math - Algebra (Dry Mix) - A candy store sells almonds for $18 per kilogram and ...
finite math - Candy costing 1.25 per kilogram was mixed with candy costing 1.65...
math - A store mixes Brazilian coffee worth $11 per Kilogram, Turkish coffee ...

Search
Members