Post a New Question

Math

posted by on .

Find the best buy on pasta sauce
a. 45 oz for $1.59
b. 1qt 16oz for $1.99
c. 1qt for $1.29
d. 48 oz for $1.79

Is the following set of number a perfect triple 13, 15, 18

yes or no

  • Math - ,

    1. divide the cost by the volume to get the unit price.

    2. is 13^2 + 15^2 = 18^2 ?

Answer This Question

First Name:
School Subject:
Answer:

Related Questions

More Related Questions

Post a New Question