Friday
March 6, 2015

Homework Help: college - computers in operation managment

Posted by Diceykid10 on Tuesday, April 20, 2010 at 10:20am.

It’s lunch time and you’re at Subway. You would like to get a 6” sub sandwich and a beverage for sure and are deciding whether or not you would also like soup and/or a cookie. You only have $13 on you. You also have certain nutritional requirements that your meal choice must satisfy. Below is a summary of the menu at Subway and your personal preference (on a scale; the highest number indicates your first choice) for each item listed. The prices of soups, cookies, and beverages are given, but you must find a local Subway for the sandwich prices. Time to order! Satisfy your monetary and nutritional requirements while maximizing your total satisfaction using your preference scale. Your nutritional requirements are below and Subway’s nutritional information is available in the Excel spreadsheet on BlackBoard. *Please notice that the nutritional information in Excel is organized in two different ways (vertically on Sheet 1 v. horizontally on Sheet 2). Use whichever template is easiest for you to calculate your answer, solve it using solver, and print out your spreadsheet with formula (choose formula/show formula in your spreadsheet toolbar. Don’t have to write down the algebra expression in a separate sheet).

Menu Item Preference Score Price
6" Sandwiches
BigPhillyCheeseSteak 1 4.99
BLT 3 3.09
Chicken&BaconRanch 6 4.39
ColdCutCombo 5 2.99
ItalianB.M.T. 2 3.36
MeatballMarinara 9 2.99
SpicyItalian 4 3.19
SubwayMelt 10 3.69
TheFeast 7 3.49
Tuna 8 3.19
Soup (10 oz. Bowl)
ChiliConCarne 4 $3.25
GoldenBroccoli&Cheese 1 $3.25
Minestrone 5 $3.25
RoastedChicken Noodle 2 $3.25
VegetableBeef 3 $3.25
Cookies&Dessert
ChocolateChip 1 $0.79
OatmealRaisin 4 $0.79
WhiteChipMacademia Nut 2 $0.79
Yogurt DannonLight&Fit 3 $0.79
Beverages
Bottled Drink 1 $1.49
Juice Box 3 $1.49
Milk, Low Fat 2 $1.49
Fountain Drink 16oz. 4 $1.29


Subway also offers combo meals (e.g. 6” sub, cookie, and drink) for a lower price compared to purchasing each item individually. Explain how you could modify your model taking into account the option of these combo meals. There is no need to solve the problem, just provide an explanation.

Answer this Question

First Name:
School Subject:
Answer:

Related Questions

man alive! can someone check for me? - I am so bad when it comes to mathI I ...
statistics - 2. The manager of a sandwich shop gathers data on what people spend...
math! - george entered a function into his calculator andfound the following ...
subscripts and superscripts enabled - Examples: The water molecule: H20 ...
dynamic Decision making - Using the concepts that you learned from the online ...
Math - Hi! So this question kind of has two parts to it. If someone could help ...
Ms.Susy Please Help With Time!!!!!! - My sub teacher today gave us a time ...
chemistry - If there are 80 milligrams of a radioactive element decays to 10 ...
5th grade teacher needs your help - My class is planning a trip to the NY ...
chemistry - If, for a second-order reaction, the elapsed time after the first ...

Members