Friday
April 25, 2014

Homework Help: Math

Posted by Bart on Saturday, April 10, 2010 at 9:29pm.

A 6-pack of 4oz containers of yogaurt costs 2.99. what is the unit price in cents per ounce? Round to the nearest hundredths of a cent.

First I would take 6 x 4 = 24 oz. Then I would divide 2.99/24 and get an answer of .1245833.
Would my answer be 12 cents/oz or 13 cents/oz

Answer this Question

First Name:
School Subject:
Answer:

Related Questions

math - A 6 pack of 4oz. containers of yogurt costs $2.99. What is the unit price...
math 156 - a 6 pack of 4 oz. containers of yogurtc cost $3.60. what is the unit ...
math - An 8 ounce bottle of hairspray costs $3.66. Find the unit price in cents ...
Math-- Please check - A package of 16 tea bags costs $2.29. Find the unit price ...
math - An 11 ounce bag of chips costs $1.99 what is the cost per ounce rounded ...
Math - A can of worms for fishing costs $2.60. There are 20 worms in a can. What...
Problem Solving - A 4oz jar of spice costs 92 cents. What is the unit cost per ...
Math - Could someone work this question out so I understand it. Thanks The ...
Math - Could someone work this question out so I understand it. Thanks The ...
Math - A 7 4/5 ounce can of cat food costs 38 cents. What is the unit rate (...

Search
Members