Thursday
March 30, 2017

Post a New Question

Posted by on .

A 7 inch pizza cost $8 and a 14 inch pizza costs $20. Tommy says the smaller pizza is a better buy because the larger pizza is twice as big and more than twice as expensive. Do you agree with his reasoning? Explain why or why not.

  • Math 157 - ,

    Area of 7 inch pizza:

    A = pi * r^2
    A = 3.14 * 3.5 * 3.5
    A = 38.465 square inches

    8/38.465 = $0.21 per square inch

    Follow the above procedure to find the area and cost per square inch of the larger pizza.

  • Math 157 - ,

    A = pi x r^2
    A = 3.14 x 7 x7
    A = 153.86
    20/153.86 = $0.13 per square inch

  • Math 157 - ,

    Right! :-)

  • Math 157 - ,

    Thank you!

  • Math 157 - ,

    You're welcome.

Answer This Question

First Name:
School Subject:
Answer:

Related Questions

More Related Questions

Post a New Question