Monday
March 30, 2015

Homework Help: 5th grade

Posted by Rae on Thursday, March 25, 2010 at 9:05am.

Describe how proportions could be used to compare two products: If a 24-ounce can of pears sells for 1.90 and a 32 ounce can sells for $2.65, which one is the better buy?

Answer this Question

First Name:
School Subject:
Answer:

Related Questions

Algebra - Blending spice: Spice of life sells ground sumac for $1.35per ounce ...
math - one more Brand A: 6 ounce can for $1.20 Brand B: 7 ounce can for $1....
5th grade math - At a supermarket, pineapple juice sells at $1 per pint (16 ...
math - a grocery store sells a 7 ounce bag of rasins for $1.10 and a 9 ounce bag...
math - I'm having problem understanding this answer. Product A is a 12-ounce ...
math - A store sells snacks by weight. A six ounce bag of mixed nuts costs $3.60...
Algebra please help - A grocery store sells snacks by weight. A six ounce bag ...
math - A grocery store sells snacks by weight. A six ounce bag of mixed nuts ...
math - The manager of a tea shop mixes two types of teas to make a specialty ...
Algebra 1 - Ferroza Can Buy A 24-Ounce Bag Of Ferret Food For $1.19, Or She Can ...

Members