Monday
April 21, 2014

Homework Help: math

Posted by David on Sunday, March 7, 2010 at 6:00pm.

Nature's best wants to combine nuts they sell for $3.60 a pound with dried fruit they sell for $2.40 a pound to create a trail mix. How much of each snack should they use to make 10 pounds of trail mix that would sell for $3.30 a pound? Thank you!

Answer this Question

First Name:
School Subject:
Answer:

Related Questions

math - how many pounds of peanuts that sell for $2 a pound must be mixed with ...
Algebra 2 - How would I put this word problem into a system of equations (three ...
Algbebra 2 - How would I put this word problem into a system of equations (three...
algebra - walnuts that sell for $3 a pound and macadamia nuts that sell for $4 ...
algebra - how many pounds of cashew nuts that sell for 2.00 a pund should be ...
Helpppppp - The modern grocery has cashews that sell for $4.00 a pound and ...
Math problem - The modern grocery has cashews that sell for $4.00 a pound and ...
Algebra - -your school club decides to hold a fundraiser by selling trail mix, ...
math - Walnuts sell for $10 per pound and pecans for $18 per pound. How much of ...
Math Word Problem - Cashews sell for $4.00 per pound and peanuts for $1.50 per ...

Search
Members