Friday
May 22, 2015

Homework Help: 9th grade

Posted by Amy on Sunday, March 7, 2010 at 2:15pm.

it cost $2 per day to place a one-line ad in the classifieds plus a flat service fee. one day cost $3 and four days cost $9.

write a linear equation that gives the cost in dollers, y, in terms of the nunber iof days,x.
find the cost of a six-day ad.

Answer this Question

First Name:
School Subject:
Answer:

Related Questions

Members