Sunday
March 26, 2017

Post a New Question

Posted by on .

Andy paid $66 for 6 tulips and 18 roses. The next week,he bought 4 tulips and 7 roses for $29. What is the unit price for ea kind of flower?
_______________, __________________

  • middle school math - ,

    Let the unit price of tulips be T and the unit price of roses be R.

    4T + 7R = 29
    6T + 18R = 66

    Solve that pair of equations.

    12T + 21R = 87
    12T + 36R = 132
    15R = 45
    R = $3.00
    4T = 29 - 21 = 8
    T = $2.00

Answer This Question

First Name:
School Subject:
Answer:

Related Questions

More Related Questions

Post a New Question