Sunday
September 21, 2014

Homework Help: business

Posted by jward1970 on Wednesday, February 24, 2010 at 11:57pm.

Suppose the price of apples rises from $3.50 a pound to $4.00 and your consumption of apples drops from 30 pounds of apples a month to 20 pounds of apples. Calculate your price elasticity of demand of apples. What can you say about your price elasticity of demand of apples? Is it Elastic, Inelastic, or Unitary Elastic? Be sure to show the work you used to support your answer

Answer this Question

First Name:
School Subject:
Answer:

Related Questions

economics - Suppose the price of apples rises from $3.50 a pound to $4.00 and ...
Economics - The question is, what is the for Math formula to show rather the ...
Economics - If the price of apples rises from $3.50 a pound to $4.00, and my ...
math - A michigan orchard made 11,491lb of taffy apples with approximately 1lb ...
algebra - A Michigan orchard made 14,757lb of taffy apples wih aproximately 1 lb...
math - A Michigan orchard made 22,331 lb of taffy apples with approximately 1 lb...
math - An Orchard made 14,757 lb of taffy apples with approximately 1 lb of ...
math - The price of 10 pounds of apples is d dollars. If the apples weigh an ...
Math Statistics - The annual per capita consumption of fresh apples (in pounds) ...
Math help - You buy 3 pounds of organic apples for $7.50. The graph shows the ...

Search
Members