Sunday
April 20, 2014

Homework Help: Math

Posted by Jen on Tuesday, February 2, 2010 at 11:33am.

You can buy an energy-saving light bulb for $18.07, which can work for 10,000 hours. It costs you 0.8 cents to operate it for an hour. ($1=100 cents). A regular light bulb with the same intensity costs 39 cents. The light bulb can work for 1000 hours. It costs you 3.4 cents to operate it for an hour. After how many hours of operation is the energy-saving light bulb more economical?

Thank You!

Answer this Question

First Name:
School Subject:
Answer:

Related Questions

Physics - At 7.65 cents per kilowatt-hour, what does it cost to operate a 10.0 ...
math !!!! :O - Emily’s dad pays her for picking strawberries. Each hour she ...
Math- Best Buy - In comparing prices of canned peaches, Darren finds that a 10-...
economics - i have some questions please help Transportation equipment that was ...
Maths - Mrs Smith pays kate for babysitting by giving her 10 cents for the first...
physical science - If a 60 W light bulb at 120 V is left on in your house to ...
2nd grade Math - Wich 3 flowers add up to 85 cents? Tulip-48 cents Rose-52 cents...
Math - A consumer buys n light bulbs, each of which has a lifetime that has a ...
Math - A consumer buys n light bulbs, each of which has a lifetime that has a ...
physics - An energy-efficient lightbulb, taking in 25.0 W of power, can produce ...

Search
Members