Friday
July 31, 2015

Homework Help: Math

Posted by Anna on Sunday, December 20, 2009 at 12:04pm.

The Juice Problem. A store sells a 1-liter container of
juice for 75 and a 2-liter container for $1.40. Assume
that the cost varies linearly with the number of liters, and find the slope of the line that shows the relationship.
How many liters would be in a container that cost
$3.35?

Answer this Question

First Name:
School Subject:
Answer:

Related Questions

More Related Questions

Members