Post a New Question

math

posted by .

Store A:6Pound Box For $4.95
Store B:10Pound Box For $8.50
Which is the unit price if the detergent at store A?

  • math -

    You don't need the data on store B to answer that question.
    Just divide $4.95 by 6 to get the unit price (price per pound) for store A. It happens to be less than the unit price for Store B.

  • math -

    Well I Got 0.82 Is I'm Right

  • math -

    Actually, the correct answer for Store B is 82 1/2 cents (or 0.825 dollars) per lb, not 82 cents.

    The correct question to ask would be
    "Am I right?", not "Is I'm Right". Your use of English grammar needs improvement.

  • math -

    Oky What Is The Unit Price Of The DeterGent At Store B

  • math -

    Is It 85 1/2

  • math -

    what is the cost of 3 1/2 pounds of bananas at 38 cents per pound?

  • math -

    I bought 2 pounds of broccoli at the grocery store.Broccoli costs 33 cents per pound. How much did I spend? example

Answer This Question

First Name:
School Subject:
Answer:

Related Questions

More Related Questions

Post a New Question