Thursday
April 24, 2014

Homework Help: Math

Posted by Emily on Tuesday, December 8, 2009 at 5:26pm.

This is the question given:
"Peanuts sell for $5/kg and cashews for $20/kg. Mary wants to sell a mixture of peanuts and cashews for $12/kg. How many kilograms of peanuts and cashews would Mary have to mix in order to make 30kg of the $12/kg mixture?"

This is an algebra question and I need to use "proper format" any suggestions?

Answer this Question

First Name:
School Subject:
Answer:

Related Questions

Math Word Problem - Cashews sell for $4.00 per pound and peanuts for $1.50 per ...
finitemath - a store sells cashews for $5.00 per pound and peanuts for $1.50 per...
Math - Peanuts sell for $3.00 per pound. Cashews sell for $6.00 per pound. How ...
Math Help plz!!! Really need help. - Use the Systematic Trial to solve this ...
wossmaan - the nuttyy shoppe has 10 kg of mixed pecans and cashews which sell ...
Algebra Word Problem - Peanuts are selling for $2 per pound, and cashews are ...
Helpppppp - The modern grocery has cashews that sell for $4.00 a pound and ...
Math problem - The modern grocery has cashews that sell for $4.00 a pound and ...
Math - A manager bought 12 pounds of peanuts for $30. He wants to mix $5 per ...
algerbra - the modern grocery has cashews that sell for $4.75 per lb. and ...

Search
Members