Thursday
April 2, 2015

Homework Help: math 156

Posted by Rmz on Thursday, December 3, 2009 at 4:37pm.

Liz needs to buy soft drinks for 30 people. At the store she finds that she can buy 6 cans for $2.10. She assumes that each person would drink 2 cans each. WHen she checks her wallet she finds that she only has $20. Does she have enough money to buy soft drinks?

No, because she would need to buy 60 cans making it 60*2.10=126/6=$21.

is that right?

Answer this Question

First Name:
School Subject:
Answer:

Related Questions

MATH - Elsie is starting a recycling club at her school and hopes to use the ...
math - A machine on a production line fills 8 soft drink cans per minuet. How ...
math - Stacey used her 20% discount card to buy 7 cans of tomatoes and 15 cans ...
math - If you can buy 12 cans of juice for $8, how much will 18 cans cost ?
Math - The Recycling Department of a fast food chain is planning to have a ...
math - Chef Fabio went to the store and bought 2 cans of beans, 2 cans of ...
math - five 150ml cans of perfrct prt dog food $1.26. twelve 400ml cans of ...
maths - Chef Fabio went to the store and bought 2 cans of beans, 2 cans of ...
AlGEBRA - Sara needs to buy some tuna. Each can costs .79 and she has a coupon ...
algebra 2 - the number N of aluminum cans used each year varies directly as the ...

Members