Wednesday
April 16, 2014

Homework Help: College Math II

Posted by Lori on Saturday, November 21, 2009 at 12:02pm.

Solve the problem.

If a manufacturer charges q dollars each for footballs, then he can sell
3000 150q footballs per week. Find the polynomial R(q) that represents
the revenue for one week. Find the weekly revenue if the price is $8 for each football.


I don't understand how to do this word solving problem. I need to show my work and do not understand how to do this. Please help. Thanks.

Answer this Question

First Name:
School Subject:
Answer:

Related Questions

matc - If a manufacturer charges q dollars each for footballs, then he can sell ...
Algebra - polynomial - If a manufacturer charges p dollars each for rugby shirts...
Math - Ok, 1 football equals 13 ounces. 10 footballs would equal 130 ounces (...
Algebra ? - Selling shirts. If a vendor charges p dollars each for rugby shirts...
algebra - Selling shirts. If a vendor charges p dollars each for rugby shirts, ...
College Math - A clarinet factory wants to maximize profits. They can produce ...
algebra HELP PLEASE - Selling shirts. If a vendor charges p dollars each for ...
Math problem - The modern grocery has cashews that sell for $4.00 a pound and ...
math 209 - Selling shirts. If a vendor charges p dollars each for rugby shirts, ...
algebra - Q 2: If the ticket agency charges p dollars per ticket for a concert...

Search
Members