Monday
July 28, 2014

Homework Help: math

Posted by Mota on Saturday, November 7, 2009 at 8:06am.

Melons cost QR1.5 each and apples cost QR3.75 per kilogram. A man buys apples and melons at the supermarket. Write a formula to describe the total cost of his purchase.
Investigate how many melons and how many kilograms of apples he could buy for QR30.

**QR is a currency :)

Answer this Question

First Name:
School Subject:
Answer:

Related Questions

algebra 2 - a grocer sold a total of 126 apples, oranges, and melons one day. ...
Help!Math.... - Six pears and three apples cost $3.90. Two pears and five apples...
Algebra - jake goes to the grocery store and buys 3 apples. 2 cans of soup, and ...
Algebra!! - Six pears and three apples cost $3.90. Two pears and five apples ...
college algebra - If 4 melons for $0.60, how much would 6 melons cost?
Le math - Tomas bought some fruit at the market. He bought twice as many melons ...
ALGEBRA WRITE EQUATION - FOOD: each variety of apples cost $1.20/lb at a grocery...
Science - if a recipe for aple sauce cost for 1 killogram for apples how much ...
Math - You have $5 to spendon fruit for a picnic. Apples cost $0.99 per pound ...
Algebra! - Six pears and three apples cost $3.90. Two pears and five apples cost...

Search
Members