Monday
March 30, 2015

Homework Help: Math

Posted by Maria on Wednesday, November 4, 2009 at 8:11am.

You have $5 to spendon fruit for a picnic. Apples cost $0.99 per pound and bananas cost $0.49 per pound. Write an inequality to model the amount of apples and bananas you can buy.

Answer this Question

First Name:
School Subject:
Answer:

Related Questions

math - You are also making a fruit salad. You have already selected apples, ...
Math - Miss Sue made an error putting in the question,can you please help me ...
economic - you buy only apples and bananas. Your budget is such that you can ...
intermediate econ - You buy only apples and bananas. Your budget is such that ...
math - Apples sell for $1.29 a pound, and there is an average of 3 apples per ...
algebra - mary went to the store for some fruit. The apples were $1.00 per pound...
Algebra - A natural food store makes its own brand of trail mix out of dried ...
Algebra - three apples and four bananas cost $4.85,three apples and ten bananas ...
Algebra - How many pounds of apples costing .64 per pound must be added to 30 ...
math - Melons cost QR1.5 each and apples cost QR3.75 per kilogram. A man buys ...

Members