Monday
April 21, 2014

Homework Help: 5th grade math

Posted by Please Help on Thursday, October 29, 2009 at 7:41pm.

A company spent $100.80 to purchcase flyers for their grand opening. The flyers cost between $0.50 and $0.70 each. The price was a multiple of $0.05. The company paid the same amount for each flyer.
5. How many flyers did the company buy?

6. How much did each flyer cost?
Thank you

Answer this Question

First Name:
School Subject:
Answer:

Related Questions

5th grade math - A company spent $100.80 to purchase flyers for their grand ...
math - To advertise their business, Toni and Mandy can either purchase flyers ...
math - Patrick has a summer job passing out flyers for a store. Each flyer ...
Mathematics - Patrick has a summer job passing out flyers for a store. Each ...
math - Ursula works at a print shop. She uses a printer that can print 12 pages ...
Math - It cost your office $620 to mail 500 flyers. How much did it cost to mail...
Education - Hello, I have to make a flyer for my early childhood education ...
Business Math - A furniture store sells recliners at a 70% mark-up (based on ...
economics - The table provides data on the demand for and the supply of eggs in ...
3rd grade - The cost of some software is between $60 and $70. The sum of the ...

Search
Members