Monday
December 22, 2014

Homework Help: economics

Posted by christina on Monday, October 19, 2009 at 10:39am.

If tbone steak cost 12.00 a lb and 1st util is 48, 2nd is 42, and 3rd util is 36 and we also buy ground round at 4.00 a lb and we derive 24 utils for the 1st lb, 16 for the second and 12 for the third and all we have to spend is 40.00 then how many lbs. of t-bone and ground round do we have to buy to be in consumer equilibrium ?

Answer this Question

First Name:
School Subject:
Answer:

Related Questions

Physics - I am a little confused about kinetic and potential energy regarding ...
math - 6 runners run in a 500 yard dash. Prizes are awarded for 1st, 2nd, and ...
science - Is venus the 1st, 2nd, 3rd, 4th, 5th, 6th, 7th, 8th or 9th smallest ...
Math.G.P - The 1st term of a G.P is equal to x-2,the 3rd term is x+6 and the ...
Mathematrics - Each diagram in the sequence is obtained by drawing of a 1 unit ...
Grammar Advisor - I just cannot figure out if these answers are correct or not. ...
conditional sentence - 1. If the sound system hadn't failed,last night's show ...
calculus - 1st digit is square root of 2nd digit 2nd digit is square of 1st sum ...
Economics - Four roommates are planning to spend the weekend in their dorm room ...
Java help please - I am trying to run the following program and am getting this ...

Search
Members